wody w kozi róg. O kim mowa? Nietrudno się domyślić - radca prawny, adwokat. Mówiąc jeszcze ogólniej - po prostu prawnik. Tylko niewielka część społeczeństwa zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo postulaty te gnębią i nie dają spać prawnikom. Świadczona przez nich pomoc prawna stanowi fundament ich pracy i - co jest paradoksem - opiera się na wartościach, które aktualnie w społeczeństwie uważane są za niewłaściwe. Wszak co robiłby prawnik przy prawie określonym? Kim byłby adwokat, gdyby jego klient nie potrzebował pomocy prawnej z powodu tego, że prawo jest tak boleśnie (dla prawnika) i skutecznie skonstruowane? Oczywiście, odrębną pozostaje dyskusja na temat tego, czy w ogóle jest możliwe sformułowanie prawa, które nie posiada luk. Pomoc prawna towarzyszyła ludziom od pokoleń, przewijała się przez ich życia jak natrętna mucha, a na sam dźwięk słowa "adwokat" niejednokrotnie społeczeństwo przechodził zimny dreszcz zdenerwowania. Czy zatem, koniecznym jest postulowanie określoności, pewności, precyzji prawa? Prawnik powie - uchowaj Boże! Jednakże społeczeństwo zawsze zdawało się będzie uciekać od punktu widzenia prawnika. Adwokat, zdaniem typowego iksińskiego, utrzymuje się nie z pomocy prawnej, a z cierpienia ludzi, którzy muszą ponosić ofiarę nieokreślonego prawa. Tego dysonansu chyba nie da się usunąć raz na zawsze.
Mamy czasami różne kłopoty i chcemy
Czasami znajdujemy się w sytuacji, w której bardzo jest nam potrzebna pomoc prawna. Oczywiście nie jest to łatwy wybór. Trzeba wybrać taką osobę, która będzie dobrze znała prawo i będzie miała wysokie kwalifikacje, ale też będzie potrafiła z empatią podejść do naszego problemu. Mamy czasami różne kłopoty i chcemy, żeby ktoś nie tylko pomógł nam je rozwiązać, ale też nas wysłuchał i zrozumiał nas pod kątem emocjonalnym. Oczywiście nie jest obowiązek prawnika, bo jeśli mamy taką potrzebę to możemy udać się do psychologa, który nas wysłucha i zrozumie, a adwokat działa w innym zakresie, ale udając się do kancelarii liczymy na to, że ktoś nie potraktuje nas przedmiotowo, ale po ludzku. Mamy prawo tego oczekiwać, ponieważ płacimy za taką usługę i chcemy być z niej pełni zadowoleni. Warto jest szukać adwokata, który ma duże doświadczenie w tym, co robi i specjalizuje się w jakiejś dziedzinie. Może to być prawo karne, czy prawo pracy. Dzięki jego umiejętnościom nasza sprawa będzie rozwiązana bardzo dobrze. Adwokat często przedstawia stanowisko oskarżonego w sądzie. Musi podchodzić do tego z cennym obiektywizmem, co będzie widoczne dla sądu i pewnie w pewnym stopniu wpłynie na wyrok. Liczą się w sądzie głównie fakty, ale trzeba je umieć odpowiednio przedstawiać i posługiwać się nimi w taki sposób, aby bronić oskarżoną osob. Niektórzy prawnicy nie chcą się podejmować pewnych spraw, ponieważ uważają, że są one nie do wygrania. Jest jeszcze coś takiego jak obrona z urzędu, ponieważ uczciwy proces należy się nawet przestępcy.
Życie prawnika
Na co dzień życie prawnika nie jest tak sielankowe, jak się wydaje. Praca - przykładowo - adwokata, stanowi nie lada wyzwanie, w szczególności dla początkujących jurystów. Najtrudniejszym zadaniem jest świadczenie profesjonalnej, kompleksowej obsługi prawnej względem klienta. Nieco łagodniejszą "odmianą" jest klient będący osobą fizyczną. Pomoc prawna wobec takiego podmiotu odbywa się na mniej oficjalnej stopie, dzięki i czemu i adwokat i jego klient, mają możliwość swobodnej, nieskrępowanej komunikacji. Prawnicy jednak spotykają na swojej drodze (wraz ze wzrostem doświadczenia zawodowego) także i wykwalifikowanych klientów biznesowych, względem których pomoc prawna jest trudniejsza. Składa się na to złożoność spraw, zaangażowanie większej ilości prawników, a niejednokrotnie całego zespołu. Stopień zawiłości określonej sprawy determinuje poziom zaangażowania zespołu adwokatów. Z drugiej jednak strony, przedsiębiorczy prawnik wie, że obsługa klienta biznesowego wiąże się z dużo większymi korzyściami majątkowymi, a konkretnie rzecz ujmując, zarobkiem. Czy zatem adwokat zdecyduje się na wariant stresujący, ale bogatszy, czy może jednak zaciśnie pasa, w zamian dostając więcej świętego spokoju? Odpowiedź na to pytanie jest niejednoznaczna. Zależy ona od indywidualnych uwarunkowań, stopnia profesjonalizmu, doświadczenia, czy wreszcie preferencji w zakresie pomocy prawnej prawnika - niezależnie od tego, jaki zawód wykonuje. W żadnym wypadku nie można zapominać o najważniejszym - pomoc prawna jest zawsze najwyższym celem jurystów!